jacuzzi-farshid-nezakati-personal-trainer.jpg

 

 

حوض‌های آب سرد یا حوض‌های یخ مدت خیلی زیادی است که با هدف ریکاوری عضلات بین ورزشکاران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تحقیقات جدید از دانشگاه Queensland نتایج متفاوتی را نشان داده است. 
در بررسی انجام گرفته که در مجله فیزیولوژی به چاپ رسیده، محققان از 21 مرد ورزشکار خواستند که تمرینات با وزنه خود را 2 روز در هفته آغاز کنند و بمدت 12 هفته آن را تکرار کنند.
حدود نیمی از گروه بعد از تمرین 10 دقیقه در حوض یخ رفتند که دمای آن 10 درجه سانتی‌گراد بود و نیمی دیگر روی دوچرخه ثابت بدن را سرد کردند.
در پایان 12 هفته کسانی که سردکردن فعال انجام داده بودند میزان قدرت و رشد حجم عضلانی‌شان بیشتر از کسانی بود که با حوض یخ خود را سرد کردند. یک تحقیق دیگر در پی این بررسی‌ها توسط نمونه‌برداری از عضله (بیوپسی) صورت گرفت که محققان بعد از انجام حرکات قدرتی تک پا به صورت حوض یخ و یا به صورت فعالیت سبک به سرد کردن عضله اقدام کردند.
این بار محققان یافتند که حوض یخ باعث کم شدن فعالیت سلو‌ل‌های ماهواره‌ای (بویژه سلول‌های Stem عضله) و فعالیت فرآیند‌های مورد نیاز برای بزرگتر و قوی‌تر شدن این عضلات شد.
دکتر لیون رابرتز یکی از مولفان این تحقیقات می‌گوید:«ما متوجه شدیم که غوطه‌ور شدن در آب سرد بعد از تمرین باعث ضعیف شدن یا کاهش رشد بلند مدت در حجم و قدرت عضلانی می‌شود.»
دانشمندان حدس می‌زنند ورزشکارانی که بعد از تمرین حوضچه آب سرد استفاده می‌کنند در بلند مدت (در مقایسه با کسانی که عضله را با فعالیت سبک سرد می‌کنند) رشد عضلانی کمتری را تجربه می‌کنند.
دلیل این اتفاق به طور قطعی مشخص نیست اما بهترین حدسی که دانشمندان می‌زنند این است که آب سرد باعث کاهش جریان خون در عضله می‌شود و همین عامل اصلی است.
نکته: آب سرد شاید بتواند درد عضله را تسکین داده به التیام آسیب‌ها کمک کند، اما بهترین راه برای ریکاوری برای بعد از تمرین قدرتی نیست.